sprzęgło

Jaką funkcję pełni sprzęgło odśrodkowe do skutera?

Sprzęgło odśrodkowe do skutera występuje w roli sprzęgła rozruchowego. Sprzęgła znajdują swoje zastosowanie w spalinowych pilarkach, kosiarkach do trawników, gokartach i skuterach. Pozwalają na zatrzymanie ruchu urządzenia mobilnego przy pracy silnika na biegu jałowym.

Sprzęgła stosowane w samochodach mają za zadanie łagodnie łączyć i rozłączyć moment pracującego silnika z pozostałymi elementami przeniesienia napędu. Wtedy, gdy pojazd stoi w danym miejscu praca, sprzęgła umożliwia bardzo łatwe wbicie biegu i ułatwia zmianę biegów. Co więcej, umożliwia ruszanie pojazdu z miejsca i zatrzymanie go. W autach sprzęgło zostało zamocowane najczęściej przy silniku, ale także może znajdować się przy skrzyni biegów.

Czym wyróżnia się sprzęgło odśrodkowe do skutera?

Sprzęgło odśrodkowe to sprzęgło cierne, które precyzyjnie łączy wałek wejściowy z wyjściowym po przekroczeniu pewnej prędkości obrotowej. Sprzęgło znajduje swoje zastosowanie podczas włączenia siły odśrodkowej działającej promieniowo. Gdy wzrasta prędkość obrotowa wałka wejściowego, tym samym rośnie siła odśrodkowa działająca na wirujące ciężarki. Gdy sprzęgło przezwycięży siłę napięcia wstępnego sprężyny, odbywa się przemieszczenie ciężarków, zetknięcie się elementów ciernych i pojawienie się siły tarcia, która sprzęga wałki.

Tutaj następuje sytuacja, gdzie zmniejszona prędkość obrotowa powoduje zmniejszenie siły odśrodkowej. Dalej mamy do czynienia z osłabieniem docisku elementów ciernych sprzęgła i samoczynnego rozłączenia sprzęgła. Ten rodzaj sprzęgła odśrodkowego instaluje się w skuterach i motorowerach. Ponadto posiadają je również spalinowe pilarki i kosiarki do trawników. Sprzęgło odśrodkowe włoskiej firmy RMS pasuje do wielu modeli skuterów. Pasuje między innymi do: APRILIA Amico, Area, Guliver, Rally, Scarabeo, Sonic SR 50cm3 2T; YAMAHA Aerox, Bw’s, Jog, Neo’s, Slider 50cm3 2T , MBK Booster, Nitro, Ovetto 50cm3 2T. Właściwie dobrane sprzęgło pomaga uzyskać widoczną poprawę osiągów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *