Skutery

Co oznacza popsuty iskrownik do skutera?

Popsuty iskrownik do skutera może oznaczać problemy z elektryką. Jest urządzeniem, które generuje iskry elektryczne. Bardzo często swoje zastosowanie znajduje w zapłonach w silnikach. Posiada jedną lub kilka cewek oraz przerywacz i kondensator. Jak funkcjonuje iskrownik?

Prąd płynie bezkolizyjnie w cewce i wytwarza się wtedy pole magnetyczne. Z kolei zanik pola magnetycznego spowoduje przerwanie przepływu prądu. A ten proces wywołuje siłę elektromotoryczną indukcji. W efekcie wytworzone zostaje wysokie napięcie. Ciekawostkę stanowi fakt, że przerywacz może być umiejętnie sterowany zewnętrznym urządzeniem, na przykład polem magnetycznym cewki. Nowoczesne rozwiązania stosują włącznik elektroniczny zamiast przerywacza. Skutery i inne jednoślady posiadają układ elektryczny, który często ulega awariom. W jaki sposób skutecznie poradzić sobie z problemami dotyczącymi instalacji elektrycznej? Najczęściej występującą awarią jest usterka układu zapłonowego. Spowodowana jest brakiem iskry zapłonowej. W pierwszej kolejności powinno być sprawdzenie świecy zapłonowej, czy nie jest przegrzana, zaolejona lub pokryta sadzą. Warto wiedzieć, że przegrzane świece mają jasną końcówkę z zastygłymi elementami metalu, a elektroda jest nadpalona.

Iskrowniki w układach elektrycznych skuterów

Jeżeli iskrownik okazuje się być sprawny i cały układ prawidłowo działa, dalej powinno sprawdzić się moduł i cewkę zapłonową. Warto obejrzeć dokładnie masę modułu zapłonowego, która bardzo często ulega uszkodzeniu. W jaki sposób można to sprawdzić? Za pomocą bezpośredniego podłączenia modułu z masą akumulatora. Należy pamiętać, że masa ma kolor zielony, a brak masy w module jest przyczyną zaniku iskry na świecy. Skutery oraz inne jednoślady zostały wyposażone we włącznik zapłonu i alarm. W taki o to sposób można szybko i trafnie określić rodzaj awarii. Kolejnym układem, który jest narażony na częste usterki rozrusznik elektryczny. Usterka jest widoczna podczas prób uruchamiania silnika przez kierowcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *