Skutery

Co oznacza popsuty iskrownik do skutera?

Popsuty iskrownik do skutera może oznaczać problemy z elektryką. Jest urządzeniem, które generuje iskry elektryczne. Bardzo często swoje zastosowanie znajduje w zapłonach w silnikach. Posiada jedną lub kilka cewek oraz przerywacz i kondensator. Jak funkcjonuje iskrownik?

Prąd płynie bezkolizyjnie w cewce i wytwarza się wtedy pole magnetyczne. Z kolei zanik pola magnetycznego spowoduje przerwanie przepływu prądu. A ten proces wywołuje siłę elektromotoryczną indukcji. W efekcie wytworzone zostaje wysokie napięcie. Ciekawostkę stanowi fakt, że przerywacz może być umiejętnie sterowany zewnętrznym urządzeniem, na przykład polem magnetycznym cewki. Nowoczesne rozwiązania stosują włącznik elektroniczny zamiast przerywacza. Skutery i inne jednoślady posiadają układ elektryczny, który często ulega awariom. W jaki sposób skutecznie poradzić sobie z problemami dotyczącymi instalacji elektrycznej? Najczęściej występującą awarią jest usterka układu zapłonowego. Spowodowana jest brakiem iskry zapłonowej. W pierwszej kolejności powinno być sprawdzenie świecy zapłonowej, czy nie jest przegrzana, zaolejona lub pokryta sadzą. Warto wiedzieć, że przegrzane świece mają jasną końcówkę z zastygłymi elementami metalu, a elektroda jest nadpalona.

Iskrowniki w układach elektrycznych skuterów

Jeżeli iskrownik okazuje się być sprawny i cały układ prawidłowo działa, dalej powinno sprawdzić się moduł i cewkę zapłonową. Warto obejrzeć dokładnie masę modułu zapłonowego, która bardzo często ulega uszkodzeniu. W jaki sposób można to sprawdzić? Za pomocą bezpośredniego podłączenia modułu z masą akumulatora. Należy pamiętać, że masa ma kolor zielony, a brak masy w module jest przyczyną zaniku iskry na świecy. Skutery oraz inne jednoślady zostały wyposażone we włącznik zapłonu i alarm. W taki o to sposób można szybko i trafnie określić rodzaj awarii. Kolejnym układem, który jest narażony na częste usterki rozrusznik elektryczny. Usterka jest widoczna podczas prób uruchamiania silnika przez kierowcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *