aerox

Do czego służy sprzęgło odśrodkowe do skutera?

Sprzęgło odśrodkowe do skutera stosuje się w charakterze sprzęgieł rozruchowych. Wyposażone są one w spalinowe pilarki, kosiarki do trawników, gokarty i skutery. Umożliwiają zatrzymanie ruchu urządzenia przy pracy silnika na biegu jałowym. Z kolei stosowane w samochodach służy do łagodnego łączenia i rozłączenia momentu obrotowego pracującego silnika z pozostałymi elementami przeniesienia napędu.

Na przykład gdy pojazd stoi w miejscu, praca sprzęgła umożliwia bardzo łatwe wbicie biegu i ułatwia zmianę biegów. Ponadto umożliwia ruszanie pojazdu z miejsca i zatrzymanie go. W pojazdach samochodowych sprzęgło znajduje się najczęściej przy silniku, ale także można znajdować się przy skrzyni biegów.

Sprzęgło odśrodkowe do skutera – charakterystyka

To rodzaj sprzęgła ciernego łączącego wałek wejściowy z wyjściowym po przekroczeniu pewnej prędkości obrotowej. Wykorzystuje się je do włączenia siły odśrodkowej działającej promieniowo. Podczas wzrostu prędkości obrotowej wałka wejściowego rośnie siła odśrodkowa działająca na wirujące ciężarki. Gdy sprzęgło przezwycięży siłę napięcia wstępnego sprężyny, ma miejsce przemieszczenie ciężarków, zetknięcie się elementów ciernych i pojawienie się siły tarcia, która sprzęga wałki. Tym sposobem mamy do czynienia ze zmniejszoną prędkością obrotową, która powoduje zmniejszenie siły odśrodkowej. W następne kolejności dochodzi do osłabienia docisku elementów ciernych sprzęgła i samoczynnego rozłączenia sprzęgła.

Najczęściej tego typu sprzęgła montuje się w skuterach i motorowerach. Ponadto posiadają je również spalinowe pilarki i kosiarki do trawników. Sprzęgło odśrodkowe włoskiej firmy RMS pasuje do wielu modeli skuterów. Pasuje między innymi do: APRILIA Amico, Area, Guliver, Rally, Scarabeo, Sonic SR 50cm3 2T; YAMAHA Aerox, Bw’s, Jog, Neo’s, Slider 50cm3 2T , MBK Booster, Nitro, Ovetto 50cm3 2T. Dzięki odpowiednio dobranym sprzęgle można uzyskać znaczną poprawę osiągów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *